Share this page

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Click here for the announcement on Broadway World!

###

Awardee List

Outstanding Production of a Musical, Or Play with Music 

Rusalka
Benefiting Women for Women International

 

Outstanding Production of a Play

TIE

Dead Brains
Benefiting RAINN

The Hunting Season
Benefiting The Lambi Fund of Haiti

 

Outstanding Production of a Revival or Adaptation

Raft of the Medusa
Benefiting Planned Parenthood of Nassau County: Connected Health Solutions

 

Outstanding Production of an Experimental or Dance Piece

 

SHINKA
Benefiting World Wildlife Fund

 

Outstanding Production of A One-Act

 

Girl Inside the Mirror
Benefiting Women in Need

 

Outstanding Production of an Overall Evening of one-acts

 

Broken Pieces
Benefiting Planned Parenthood

 

Outstanding Production of a Solo Show

 

Blood / Sugar
Benefiting Juvenile Diabetes Research Foundation

 

Outstanding Production of a Reading

Stars Out of Balance
Benefiting Kids in Need of Defense

 

Outstanding Actor in a Musical, Play with Music, Experimental or Dance Piece

Michael Thurber for the role of Willy Lowman in The Inside of His Severed Head 

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical, Play with Music, Experimental or Dance Piece

John Cencio Burgos for the role of Rosalindo in The 11th DIMENSION 

 

Outstanding Actress in a Musical, Play with Music, Experimental or Dance Piece

Erika Phoebus for the role of Nessa in Rusalka 

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical, Play with Music, Experimental or Dance Piece

TIE

Elizabeth Kensek for the role of Aletta in Rusalka 

Genia Starcev for the role of Serenity The Witch in Man Frog and Other People

 

Outstanding Actor in a Play

Ali Arkane for the role of Salvy in The Head Hunter 75 points 

 

Outstanding Supporting Actor in a Play

TIE

Scott McCord for the role of Casmir in The Head Hunter 

Francisco Solorzano for the role of Jimmy Horando in Raft of the Medusa

 

Outstanding Featured Actor

Perri Yaniv for the role of Donald Miller in Raft of the Medusa 

 

Outstanding  Actress in a Play

Raiane Cantisano for the role of Clerese in Éléphant 

 

Outstanding Supporting Actress in a Play

Abby Goldfarb for the role of Shoshana Tauber in BT: Master of Return 

 

Outstanding Featured Actress 

Delissa Reynolds for the role of Nairobi in Raft of the Medusa 

 

Outstanding Actor in a One-Act

Alex Kirshy for the role of Lloyd Hopkins in Arabella 

 

Outstanding Actress in a One-Act

TIE

Simoné Elizabeth Bart for various in Broken Pieces 

Tatyana Kot for the role of Marie in Tales With Teeth: Five Nightmares by Don Nigro

 

Outstanding Performance in a Solo Show

Laura Sisskin Fernandez, You Hold A Pole Every Day 

 

Outstanding Actor in a reading

Christopher Whalen, The Irish Goodbye 

 

Outstanding Actress in a Reading

Kate Mueth, The Island of No Time (A Timeless Tale)

 

Outstanding Ensemble

Raft of the Medusa 

 

Outstanding Ensemble of an Experimental/Dance Piece

SHINKA  

 

Outstanding Direction of a Play 

TIE

Akia Squitieri & Anna Hogan, Éléphant

Cezar Williams, The Hunting Season 

 

Outstanding Direction of a Musical, Play with Music, Experimental or Dance Piece

Isaac Byrne, Rusalka 

 

Outstanding Direction of a One-Act or Solo Performance

Nicoletta Mandriotti, Girl Inside The Mirror

 

Outstanding Direction of a Reading

TIE 

 Lori Kee, The Listening Room 

Susan Tenney & Steven Mark Tenney, ray gun say0nara  

 

Outstanding Choreography 

Yoshiko Usami, SHINKA 

 

Outstanding Playwright of a Play (New Script)

TIE 

Magaly Colimon, The Hunting Season 

Erik Champney,  Dead Brains

 

Outstanding Book/Lyrics of a Musical, Script of Play with Music

TIE

Erika Phoebus, Rusalka 

Lenny Schwartz, The Inside of His Severed Head 

 

Outstanding Original Music and Lyrics  

Connie Saltzman, The Year of the Solar Eclipse 

 

Outstanding Playwright of an Experimental or Dance Piece

TIE

Michael Landes, Umbilical 

Roi Escudero, The 11th DIMENSION 

 

Outstanding Playwright of a One-Act or Solo Performance

TIE

Larry Phillips, The Art of Acting: A Master Class With Fozzie Bear 

Diana Wyenn & Guy Zimmerman, Blood / Sugar 

 

Outstanding Playwright of a Reading

TIE

Barry Lee Sheppard, Eulogy Turnstile 

Allan Staples, The Irish Goodbye

 

Outstanding Lighting Design

Lizzie Mahoney, Two Sides 

 

Outstanding Costume Design

Janet Mervin, Tales With Teeth: Five Nightmares by Don Nigro

 

Outstanding Sound Design

Andy Evan Cohen, Tales With Teeth: Five Nightmares by Don Nigro

 

Outstanding Scenic Design

Lily Guerin, The Year of the Solar Eclipse 

 

Outstanding Projection Design 

Valentin Ewan, The 11th DIMENSION 

Broadway World Announces 2018 Planet Connections Festivity Awardees

Follow us

Facebooktwitterrssinstagramfoursquare